...

FizjoKinetic

Zdarzyło Ci się kiedyś skręcić staw skokowy ?

Jeżeli tak, to na pewno wiesz, jak taki uraz może uprzykrzać życie.

Nie dość, że noga ciągle boli i puchnie, nie możesz założyć swoich ulubionych butów to na dodatek powrót do aktywności fizycznej okazuje się być znacznie utrudniony.

Większość osób, traktuje skręcenie stawu skokowego jako niegroźny uraz, który z czasem wyleczy się samoistnie dlatego też jedynymi stosowanymi środkami wspomagającymi proces gojenia się są okłady z lodu lub też owiniecie kostki w bandaż ?

Może się jednak okazać, że takie postępowanie jest niewystarczające.

Dzisiaj postaram się przybliżyć temat skręcenia stawu skokowego.

Chcę uświadomić Ci, że bagatelizowanie tego problemu może nieść za sobą spore konsekwencje, które po pewnym czasie od urazu mogą dawać o sobie znać w innych, odległych od stawu skokowego okolicach.

Wyróżnić można 3 mechanizmy urazu stawu skokowego : ewersyjny, inwersyjny oraz kompresyjny.

Dziś zajmiemy się urazem inwersyjnym, ponieważ jest on najczęściej występującym mechanizmem i stanowi, aż 85% wszystkich urazów tego stawu.

Klasyczny mechanizm uszkodzenia wiąże się z ruchami supinacji i zgięcia podeszwowego, czyli prościej mówiąc, kiedy stajesz na zewnętrznej krawędzi stopy.

W wyniku takiego urazu dochodzi do uszkodzenia bocznej części aparatu torebkowo – więzadłowego.

Strukturą, która najczęściej (70%) ulega uszkodzeniu jest więzadło skokowo – strzałkowe przednie (ATFL – Anterior Talofibular Ligament).

Bardzo rzadko dochodzi do zerwania wszystkich struktur więzadłowych po stronie bocznej.

Klasyfikacja urazu :

I stopień – nie stwierdza się rozluźnienia aparatu więzadłowego

II stopień – rozluźnienie aparatu więzadłowego z wyczuwalnym oporem końcowym

III stopień – rozluźnienie aparatu więzadłowego z wyraźną niestabilnością

IV stopień – zerwanie więzadła/więzadeł połączone z oderwaniem kawałka kości (awulsyjne złamanie)

Wszystkim stopniom skręcenia towarzyszy ból i obrzęk, który bez właściwie prowadzonej terapii może doprowadzić do zwłóknień i adhezji (sklejeń / zrostów) w obrębie stawu skokowego.

Tkanka więzadłowa goi się minimum 6 – 12 tygodni.

Są jednak sytuacje kiedy proces ten przedłuża się nawet do roku lub dłużej !!!

Może się zdarzyć również tak, że w badaniu obrazowym więzadło wygląda na wygojone, a w badaniu funkcjonalnym pojawia się niestabilność stawu.

A czy uwierzyłbyś / uwierzyłabyś gdybym powiedział Ci, że skręcenie stawu skokowego może być przyczyną bólu np. w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego ?

Trudno uwierzyć prawda ?

Już tłumaczę jaki mechanizm może być za to odpowiedzialny.

Uraz inwersyjny stawu skokowego generuje siły, które pociągają kość strzałkową w dół i do przodu. Razem ze “strzałką” pociągany jest mięsień dwugłowy uda. Niewłaściwe napięcie w mięśniu dwugłowym ustawi kość miedniczną w tyłopochyleniu i pozornie skróci kończynę dolną. Dzieję się tak za sprawą naszego układu nerwowego, który stara się odciążyć uszkodzoną kończynę.

Wyobraź sobie teraz, że przez długi czas chodzisz mając krótszą jedną nogę i zastanów się jak wpłynie to na twój kręgosłup oraz na pracę mięśni wokół niego.

Cały łańcuch mięśniowo – powięziowy ciągnący się od kości krzyżowej, aż do potylicy będzie pracował w patologicznym wzorcu. Może to powodować bóle na dowolnym poziomie kręgosłupa.

Jest to oczywiście tylko jeden z przykładów tego jak nasz organizm może reagować na uszkodzenie.

Mam nadzieje, że czytając ten wpis zrozumiesz, że ciało ludzkie jest całością i uraz jednego miejsca może mieć wpływ na dolegliwości występujące w innej części ciała, czasami bardzo odległej.

Przy urazie stawu skokowego jak i każdej innej części ciała nie można skupiać się tylko na uszkodzonym obszarze , ale należy spojrzeć globalnie na cały organizm.

Dlatego nie zdziw się jeżeli udasz się do fizjoterapeuty ze skręconym stawem skokowym, a ten zajmie się twoją miednicą.

Jeżeli nie wiesz co zrobić po urazie stawu skokowego to odsyłam Cię do mojego posta, w którym podany masz cały algorytm postępowania po takiej kontuzji : https://www.facebook.com/FizjoKinetic/posts/2311481419065370?__tn__=K-R

I pamiętaj aby udać się do fizjoterapeuty!

Dzięki temu w przyszłości możesz uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.